صنایع دستی اصفهان  ,فریت بار به امریکا  ,ایرانسل ارزان  ,دانلود کتاب  ,عطر ادكلن  ,میناکاری  ,ویبره  ,خرید دامنه  ,اخبار روز  ,
تور كيش، كاريز و قنات كيش  ارائه تور گوانجو چين، تور كيش، تور مشهد، تور آنتاليا | زيما سفر پارس ارائه تور گوانجو چين، تور كيش، تور مشهد، تور آنتاليا | زيما سفر پارس ارائه تور گوانجو چين، تور كيش، تور مشهد، تور آنتاليا | زيما سفر پارس .

ارائه تور گوانجو چين، تور كيش، تور مشهد، تور آنتاليا | زيما سفر پارس

تور كيش و قنات ها

جاذبه هاي توريستي كيش، قنات و كاريز

اگر مي خواهيد از تور كيش استفاده كنيد و سفري به اين شهر فوق العاده داشته باشد، خالي از لطف نيست تا نگاهي به تاريخچه اين شهر داشته باشيم.

پا گذاشتن در اين سفر (تور كيش) و با علم به تاريخچه كيش مي توانيد از اين تور بيشتر لذت ببريد و خاطرات خوبي براي خود و خانواده خود بسازيد.

در اين مقاله نگاهي اجمالي به قنات هاي كهن اين شهر مي كنيم و شما متغاضي هاي تور كيش و علاقمندان را با آن آشنا مي كنيم.

سيستم‌هاي هيدروليك در زير زمين‌هاي كيش، يكي از شهرهاي باستاني ايران

جزيره كيش در خليج فارس، فقط براي تاريخ و معماري‌ اش شناخته شده نيست. اين جزيره در واقع بيشتر توريستي است و مشخصه اصلي آن سواحل و مراكز خريد مجلل آن است. كيش يكي از محبوب‌ترين مقاصد توريستي در خاورميانه است، اما ظاهرا اكثر گردشگران آثار زيباي تاريخ معماري فارسي، يعني كاريز كيش يا قنات كيش را ناديده مي‌گيرند.

شهر زيرزميني باور نكردني در كيش

جزيره كيش، يك جزيره ساحلي در سواحل ايران است. بيشتر به عنوان يك مقصد توريستي شناخته شده است، اما مملو از تاريخ نيز هست. يكي از ويژگي‌هاي شگفت انگيز اين جزيره، شهر زيرزميني بزرگ آن است كه مساحتي بالغ بر 10000 متر مربع بوده و از مجاري زيرزميني (يا كاريز) ساخته شده است. گفته مي‌شود كه كاريز كيش حدود 2500 سال پيش توسط ساكنان شهر حريره ساخته شده است. اين ساختار به منظور جمع‌آوري، تميز كردن و ذخيره آب براي ساكنان جزيره ساخته شده بوده است. از آنجايي كه جزيره در منطقه‌اي با آب و هواي خشك واقع شده است، اين ساختار براي بقاي آنها ضروري بوده است.

آب در ابتدا از چاه‌هاي متصل به هم در يك منطقه 14 كيلومتر مربعي جمع‌آوري ميشده است. با استفاده از اصل فشار ديفرانسيل، آب از سطح استاي آبِ داخل چاه‌ها به كاريز بالا مي‌آمده است. سپس آب به يك فيلتر استوانه‌اي مركزي هدايت ميشده است. اين استوانه با سه لايه مواد فيلتر پر بوده است. لايه بالايي آن ماسه مرجاني بوده كه جامدات بزرگتر را از آب گرفته و اسيد آب را خنثي مي‌كرده است. لايه بعدي حاوي شن مرجاني با خاك رس بوده و اين ماده جامدات كوچك‌تر را فيلتر مي‌كرده است. آخرين لايه شامل مارن، نوع خاصي از خاك رس بوده كه ريزترين  مواد جامد در آب را فيلتر مي‌كرده است.

از آنجايي كه «درجات مختلف» آب، موارد مصرفي مختلفي داشته، ساكنان كيش آبي را كه از ارتفاع‌هاي مختلف استوانه فيلتر خارج مي‌شده‌ را به صورت جداگانه جمع‌آوري مي‌كرده‌اند. و چون بهترين كيفيت را آب قسمت پايين داشته ، از آن براي نوشيدن استفاده مي‌شده است. از طرف ديگر، آبي كه از اولين لايه فيلتر عبور مي‌كرده، براي آبياري مزارع كشاورزي مناسب بوده است. جالب‌تر اينكه حتي تونل‌هاي زيرزميني نيز وجود داشته كه قايق‌هاي كوچك مي‌توانستند به آب سطح زيرين فيلتر دسترسي پيدا كرده و آب آشاميدني را از پآن قسمت چاه جمع‌آوري كنند.

ساكنان اين جزيره مدتها پيش كاريز كيش را رها و آن را فراموش كرده بودند. به علاوه، تكنولوژي‌هاي مدرن فرآيند تصفيه آب را بسيار كارآمدتر كرده‌اند و اين به معني منسوخ شدن سيستم باستاني است. در سال 1999، جزيره شروع به ساخت يك مجتمع خريد زيرزميني كرد. اين پروژه منجر به كشف دوباره كاريز شد. بانيان اين پروژه به جاي از بين بردن كاريز براي ايجاد فضاي كافي براي مجموعه خريد، تصميم گرفتند كاريز را به بخشي از جاذبه‌هاي توريستي تبديل كنند.

ديواره‌هاي مرجاني باستاني سرتاسر كاريز به همان شكل دست نخورده باقي ماندند، اما تونل‌ها با ملات و سنگ‌هاي مدرن‌تر مرمت شدند. اين تركيب باستاني و مدرنيته، يك دنياي زيرزميني منحصر به فرد ايجاد كرد. اين ساختار باستاني به واسطه حضور مغازه‌ها و رستوران‌ها، سالن‌هاي سنتي، آمفي تئاتر و مراكز كنفرانس و حتي گالري‌هاي هنري، مدرن‌تر نيز شد. با اين وجود، توسعه‌دهندگان، عملكرد باستاني كاريز را فراموش نكردند و كاريز بار ديگر نقش خود را به عنوان يك فيلتر آب اجرا مي‌كند؛ اگر چه آب فيلتر شده عمدتا براي اهداف آبياري استفاده مي‌شود.

براي من به شخصه، مهمترين و برجسته‌ترين جنبه اين اتفاق، اين واقعيت است كه سنت و مدرنيته مي توانند در كنار يكديگر هماهنگي داشته باشند. علاوه بر اين، قديم و جديد، بيشتر يكديگر را تقويت مي كنند تا اينكه بخواهند در مقابل يكديگر قرار بگيرند. به نظر من اين تركيب گذشته و حال است كه كاريز را اين چنين منحصر به فرد مي‌كند. در جامعه امروزي، ظاهرا اين باور وجود دارد كه به منظور پيشرفت، گذشته بايد به طور كامل محو شود. با اين حال، فراموش كردن گذشته يك مسير خطرناك است. علاوه بر اين، گاهي اوقات مي توان گذشته و حال را در كنار يكديگر داشت، بدون اينكه نياز باشد حتما يكي از آن دو را انتخاب كنيم. به ويژه زماني كه هر دو عنصر مكمل هم هستند.

از تور كيش زيما سفر پارس استفاده كنيد و از زيباي هاي فوق العاده كيش لذت ببريد.


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۲:۵۵:۲۴ توسط:زيما سفر پارس موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :